HISTORIA ZESPOŁU SZKÓŁ ROLNICZEGO CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO
MI. ST. STASZICA W KOŚCIELCU
Powstanie i działalność Żeńskiej Szkoły Rolniczej
w okresie międzywojennym
Początki oświaty rolniczej w Kościelcu przypadają na początek lat dwudziestych XX wieku. Żeńska Szkoła Rolnicza, należąca do Sejmiku w Kole, powstała w 1920 roku i była prowadzona do wybuchu II wojny światowej. Inicjatywa utworzenia tej szkoły wyszła od Koła Polek w Kole. Szczególne zasługi położyła przy tworzeniu szkoły Pani Jadwiga Włóczkowska kierowała szkołą przez rok, wspierana przez proboszcza kościeleckiego ks. Feliksa Kąkolewskiego. W latach 1921-1933 kierowała szkołą Kostrzeńska Irena. Jej staraniom szkoła zawdzięczała sukcesy i rozwój. Dbała o poszerzenie bazy kształcenia. Była również nauczycielka. Pisała artykuły do czasopism propagujące kształcenie rolnicze i prezentujące kościelecką placówkę. Jadwiga Węglińska Stechmanowa objęła stanowisko w 1933 i pełniła je do wybuchu II wojny światowej.
Szkoła miała na celu wychowanie i wykształcenie „dobrej gospodyni wiejskiej”. Od początku swego istnienia do 1939 roku nie zmieniła programu, tzn. była szkołą o kursie 11-miesięcznym tzw. typu pszczelińskiego, dla córek rolników, które po jej ukończeniu chciały pracować we własnych gospodarstwach. Program nauczania przewidywał zarówno przedmioty ogólnokształcące, zawodowe a także zajęcia praktyczne, które prowadzone były w następujących działach: kuchnia, piekarnia, ogród, pole, hodowla, porządki w mieszkaniu, szycie, haft, tkactwo, pralnia i prasowalnia. Nauka była bezpłatna. Kandydatka do szkoły musiała mieć ukończone 16 lat i co najmniej 4 oddziały szkoły powszechnej.
Przy placówce funkcjonował internat, w którym musiały mieszkać wszystkie uczennice szkoły. Koszt miesięcznego utrzymania wynosił 20 zł. W gospodarstwie szkolnym oprócz upraw rolnych założono w 1929 roku na 2 morgach sad, 3 morgi zajmował ogród, w którym dziewczęta uprawiały warzywa i kwiaty.
Nasza szkoła w latach 1955-1995
W latach 50-tych Zarząd Oświaty Rolniczej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu zdecydował utworzyć szkołę rolniczą w Kościelcu, gdzie już przed wojną było tu Ognisko Kultury Rolniczej i Zakład Doświadczalny, którego dyrektorem był Marian Baraniecki. 5 lipca 1955 roku pierwszy dyrektor Zdzisław Piekarek rozpoczął pracę nad zorganizowaniem Państwowego Technikum Hodowlanego w Kościelcu. Jako sprawny organizator przy pomocy kadry nauczycielskiej, pracowników i uczniów wyremontował budynek pałacu, w którym znalazły się sale lekcyjne, internat, stołówka i mieszkania dla nauczycieli. Rozumiejąc potrzeby nowoczesnej szkoły doprowadził do powstania nowego budynku szkoły i jednego domu nauczyciela. Z jego inspiracji przygotowano dokumentację budynków internatu i drugiego domu nauczyciela. W tym okresie integralną częścią szkoły było gospodarstwo o powierzchni 364 ha. W ciągu 9 lat pracy kierowniczej Zdzisława Piekarka pobudowano w gospodarstwie suszarnię chmielu, zorganizowano oborę i owczarnię zarodową. Jako społecznik wspierał budowę domu kultury w Kościelcu oraz przywracanie dawnej świetności budynkowi zajazdu pocztowego.
Nowo otwarta szkoła mieściła się w pałacu wybudowanym przez rodzinę von Kreutzów, a po 1919 roku rezydencja stała się na własnością Skarbu Państwa na mocy Uchwały Rady Regencyjnej z 1918 roku. Początkowo w pałacu mieściły się sale lekcyjne, stołówka, internat a także mieszkania nauczycieli. 1 września 1955 roku zgodnie z decyzją Ministra Rolnictwa utworzono 4-letnie Technikum Hodowlane. Nowo powołanej szkole przekazano gospodarstwo rolne o powierzchni 464 ha stanowiące bazę praktycznej nauki zawodu. 1 września 1957 roku utworzono 5-letnie Technikum Rolnicze, a dotychczasowe klasy 4-letniego Technikum Hodowlane przekształcono na drugą i trzecią klasę 5-letniego Technikum Rolniczego.
Od 1 września 1959 roku rozpoczęła działalność Szkoła Rolnicza pierwszego stopnia, zlikwidowana 31 sierpnia 1961 roku, a na jej miejsce powołano Dwuzimową Żeńską Szkołę Rolniczo-Gospodarczą, która istniała do 30 marca 1964 roku.
1 września 1962 roku otworzono przy istniejącym Technikum Wydział Kształcenia Korespondencyjnego, w skład którego wchodziły: 2,5-roczny Korespondencyjny Kurs Rolniczy i 4-letnie Korespondencyjne Technikum Rolnicze.
Kolejnym dyrektorem szkoły był Kazimierz Macurek, który włączył się w proces zakładania Państwowego Technikum Hodowlanego w Kościelcu. Od 1955 do 1962 roku pełnił funkcję kierownika internatu, przyczyniając się do tworzenia jego podstaw funkcjonowania. W następnych dwóch latach uczył przedmiotów zawodowych. 1 września 1964 roku został dyrektorem szkoły i pełnił tę funkcję do nagłej śmierci 11 października 1973 roku.
W 1965 roku powstało Technikum Rolnicze Zaoczne trwające 3 lata. W 1971 roku przedłużono czas nauki w tym technikum do 3,5 lat. Była to jednak zmiana krótkotrwała, bo już w roku 1975 przywrócono 3-letnie Technikum Rolnicze Zaoczne.
W 1960 roku otworzono przy technikum Ośrodek Traktorzystów, który w 1965 roku przemianowano na Ośrodek Kursowego Szkolenia Rolniczego.
1 września 1965 roku powołano do życia Technikum Hodowlane o 5-letnim okresie nauczania. Zasadniczą Szkolę Rolniczą uruchomiono 1 września 1973 roku, a rok później 3-letniego Technikum Hodowlane.
W latach 1967- 1973 Ziarniak Stanisław pełnił funkcję wice dyrektora szkoły, a od 1973 aż do przejścia na emeryturę w 1991 roku dyrektora. Swoje zawodowe życie w Kościelcu poświęcił na podwyższanie znaczenia szkoły oraz doskonalenie nauczania przedmiotów zawodowych. Z jego inicjatywy podjęto rozbudowę budynku szkoły. Przyczynił się też do nadania 19 września 1980 roku szkole imienia Stanisława Staszica. W rok po objęciu przez Stanisława Ziarniaka stanowiska dyrektora.
Urząd Wojewódzki Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Skupu w Poznaniu decyzją z dnia 1 września 1974 roku powołał w Kościelcu Powiatową Szkołę – Centrum Kształcenia Rolniczego. W skład nowej jednostki organizacyjnej weszły szkoły środowiskowe w Babiaku, Górkach, Karszewie, Łuczywnie, Sompolnie i Tarnówce. 1 czerwca 1975 roku z chwilą likwidacji powiatów zmieniono nazwę szkoły na Zespół Szkół – Centrum Kształcenia Rolniczego. W tym czasie przyłączono dalsze szkoły środowiskowe: w Chorkach, Czerwonce i Morzyczynie. Dotychczas istniejące Zasadnicze Szkoły w Karszewie i Tarnówce przeniesiono do Dąbia i utworzono tam Zasadniczą Szkołę Rolniczą.
1 września 1977 roku w ramach zespołu otwarto Zasadniczą Szkołę Hodowlaną
i Policealne Studium Rolnicze Zaoczne 2-letnie. Od 1 września 1978 roku 5-letnie Technikum Rolniczo-Łąkarskie, Policealne Studium Rolnicze i Zaoczne Średnie Studium Zawodowe,a od 1 września 1979 roku Policealne Studium Rolnicze Stacjonarne i 3-letnie Technikum Rolnicze filia w Dąbiu.
25 kwietnia 1979 w wyniku przeprowadzonego plebiscytu wśród młodzieży szkolnej na Patrona Szkoły wybrany został Stanisław Staszic. Po tym wydarzeniu na posiedzeniu Rady Pedagogicznej podjęto inicjatywę zorganizowania uroczystości jubileuszowych szkoły w roku 1980, które miałyby objąć: nadanie imienia szkole, wręczenie sztandaru, zjazd absolwentów.
W roku 1986 rozpoczęto dobudowę skrzydła do budynku starej szkoły. Skrzydło zostało oddane do użytku w październiku 1991 roku.
W tym roku Władysław Tybura objął funkcję dyrektora szkoły. Od 1976 roku pełnił funkcję kierownika internatu. Jako dyrektor zabiegał o rozwój szkoły poprzez otwieranie nowych kierunków kształcenia (m.in. technikum żywienia, technikum informatycznego i liceum ogólnokształcącego) oraz uruchamianie koniecznych dla ich nauczania nowoczesnych pracowni. Wykorzystywał w tym celu również fundusze z Unii Europejskiej. By podnieść prestiż kierowanej przez siebie placówki, nawiązał współpracę z Akademią Rolniczą w Poznaniu i doprowadził do otwarcia na bazie szkoły wydziałów zamiejscowych tej uczelni, kształcących w kierunkach agroturystyka i informatyka w inżynierii rolnej.
1 października 1988 roku nastąpiło przekształcenie Zespołu Szkół Rolniczych w Kościelcu w Zespół Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu.
W 1995 roku w skład Zespołu wchodziły następujące szkoły:
– 5-letnie Technikum Rolnicze Szerokoprofilowe,
– 3-letnie Technikum Hodowlane,
– Zaoczne Technikum Hodowlane,
– 4-letnie Liceum Zawodowe Wiejskiego Gospodarstwa Domowego,
– 4-letnie Liceum Ekonomiczne Rachunkowości i Rynku Rolnego,
– Zasadnicze Szkoły Rolnicze Szerokoprofilowe w Kościelcu, Dąbiu, Morzyczynie, Ozorzynie (Babiaku) i Sompolnie.
W 1996 roku zostało podpisane porozumienie między ZSRCKU w Kościelcu, Sejmikiem Samorządowym Województwa Konińskiego a Wydziałem Zootechnicznym Akademii Rolniczej w Poznaniu, na mocy którego otworzono Zamiejscowe Zaoczne Studia Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt na kierunku Zootechnika, specjalność: Agroturystyka. Natomiast od 2003 roku filia kształciła studentów na kierunku Technika Rolnicza i Leśna, specjalność: Informatyka w Inżynierii Rolniczej i Leśnej. Akademia Rolnicza w Poznaniu zawiesiła działalność fili w Kościelcu w 2004 roku.
W 2004 roku stanowisko dyrektora szkoły objął Maciej Naszkiewicz i pełnił tę funkcję do 2017 roku. Przyczynił się do otwarcia nowych kierunków kształcenia, zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Zabiegał o ulepszenie bazy szkoły. Dzięki Jego staraniom wybudowany został kompleks boisk sportowych w ramach programu „Moje Boisko-Orlik 2012”. W 2005 roku szkoła została nagrodzona w Międzynarodowym Konkursie Ekologicznym „ Przyjaźni środowisku” uzyskując tytuł „Mecenasa Polskiej Ekologii”
Obecnie istnieją następujące kierunki kształcenia oraz kursy kwalifikacyjne dla rolników:
– Technikum Ekonomiczne o profilu prawno-mundurowym
-Technikum Rolnicze
– Technikum Informatyczne
– Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej
– Technikum Logistyczne
– Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych
– Technik Technologii Żywności
– R.3 – Prowadzenie Produkcji Rolniczej
DYREKTORZY I KADRA KIEROWNICZA SZKOŁY
(w kolejności chronologicznej)
KIEROWNICZKI ŻEŃSKIEJ SZKOŁY ROLNICZEJ
Włóczkowska Jadwiga, wraz z proboszczem Parafii Kościelec, księdzem Feliksem Kąkolewskim założyła w 1920 roku szkołę na bazie majątku Kreutzów. Działała w Kole Polek w Kole. Kierowała szkołą przez rok.
Kostrzeńska Irena, kierowała szkołą w latach 1921-1933.
Węglińska Stechmanowa Jadwiga, objęła stanowisko w 1933 i pełniła je do wybuchu
II wojny światowej.
DYREKTORZY SZKOŁY OD 1955 ROKU
Piekarek Zdzisław (15.08.1955 – 31.08.1964)
Macurek Kazimierz (01.09.1964 – 11.10.1973)
Ziarniak Stanisław (01.01.1974 – 31.08.1991)
Tybura Władysław (01.09.1991 – 31.08.2004)
Nuszkiewicz Maciej (01.09.2004 – 31.08.2017)
Kujawa Wiesław (01.09.2017 –
KIEROWNICY INTERNATU
Macurek Kazimierz (01.09.1955 – 31.08.1962)
Szlagowski Antoni (01.09.1962 – 31.08.1963)
Tończyk Józef (01.09.1963 – 28.02.1976)
Szczepańska Maria (01.03.1976 – 31.08.1976)
Tybura Władysław (01.09.1976 – 31.08.1991)
Marciniak Małgorzata (01.09.1991 – 31.08.2003)
Kujawa Wiesław (01.09.1991 – 31.08.2017)
Sawicki Krzysztof (01.09.2017 – nadal)