Tradycyjne Produkty – Nowoczesna Kuchnia 2012

Finał II edycji Konkursu ,,Tradycyjne produkty – Nowoczesna Kuchnia Polska” w Warszawie.

15 grudnia 2012 w Warszawie, finaliści drugiej edycji konkursu „Tradycyjne Produkty- Nowoczesna Kuchnia Polska” wzięli udział w finale konkursu kulinarnego. Walczyli o miano zwycięzcy, przyrządzając nowoczesne potrawy na bazie regionalnych, tradycyjnych produktów. ZSRCKU reprezentowali Sebastian Dzierzgwa i Konrad Dzikowski pod kierunkiem Katarzyny Hryciuk i zajęli III miejsce w gronie 10 finalistów. (Palce lizać)
W nagrodę uczniowie z Kościelca otrzymali zaproszenie na 5-dniowy kurs sztuki kulinarnej w Akademii Kulinarnej Marcina Budynka, który odbędzie się w Augustowie w hotelu Warszawa. portal Wielkopolski,Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Koło Nasze miasto, Konin lm

Menu przygotowane przez ZSRCKU:
Przystawka: złociste pierożki z nadzieniem z gęsiej wątróbki, z sosem LAZUR z karmelizowanymi owocami leśnymi.
Danie zasadnicze: policzki wołowe z pure z topinambura, z konfiturą z jarzębiny i sosem żurkowym.
Deser: ciastko miodowe z lukrem limonowo-kminkowym, z sosem malinowym, pudrem miętowym i miodem z maślanki.

Finał konkursu kulinarnego odbył się w Centrum Techniki Kulinarnej „Doram”. Wzięli w nim udział młodzi kucharze ze szkół gastronomicznych z różnych regionów Polski. Uczniowie serwowali wyjątkowe dania, opracowane według autorskich przepisów. Wręczenie nagród odbyło się następnego dnia, w „Fortecy” przy ulicy Zakroczymskiej 12, podczas Świątecznego Kiermaszu Produktów Regionalnych organizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP), Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego (PIPRiL) oraz Slow Food Youth Warszawa.
Konkurs kulinarny, będący drugim etapem projektu, został ogłoszony podczas dwudniowych warsztatów, które odbywały się w pięciu województwach Polski. Uczestniczyło w nich aż 50 trzyosobowych zespołów, które chcąc zakwalifikować się do finału, przesyłały autorskie propozycje dań konkursowych, z wykorzystaniem produktów regionalnych. Dziesięć najlepszych grup, wyłonionych na podstawie nadesłanych przepisów, zostało zaproszonych na konkurs finałowy do Warszawy.
Nad przebiegiem konkursu kulinarnego czuwało jury w składzie: Hanna Szymanderska – przewodnicząca jury i autorytet kuchni polskiej, Marek Zagórski – prezes EFRWP oraz popularyzatorzy kuchni i kucharze: Bogusław Deptuła, Eugeniusz Mientkiewicz, Elżbieta Wójcik, Dariusz Szymański, Andrzej Szylar, Marcin Budynek, Joanna Jakubiuk oraz Adam Żemojtel.
Finaliści drugiej edycji konkursu kulinarnego reprezentowali województwa: lubuskie (ZSG w Gorzowie Wielkopolskim), mazowieckie (ZSG  w Warszawie), podkarpackie (2 szkoły – ZSAT w Ropczycach oraz ZST w Lesku), podlaskie (PWSIiP w Łomży), warmińsko-mazurskie (ZSGS w Olsztynie), wielkopolskie (2 szkoły – ZSRCKU w Kościelcu oraz ZS w Ostrzeszowie) oraz zachodniopomorskie (2 szkoły – ZS nr 6 w Szczecinie oraz ZSEH w Kołobrzegu).